Hírek
2013. Május 09. 05:00, csütörtök |
Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Vámvita vethet véget Európában a napelem-boomnak

Büntetővám vethet véget Európában a napelem-boomnak – írja a Világgazdaság. A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség szerint méregként fog hatni az európai és a hazai napenergia-iparra, ha az EU júniustól dömpingellenes büntetővámmal sújtja a Kínában gyártott napelemeket.
Egy 20 százalékos EU-büntetővám 115 ezer, egy 60 százalékos pedig 242 ezer uniós munkahely megszűnését eredményezné. Ráadásul a szövetség elnöke szerint 60 százalékos büntetővám 30 százalékkal emelné a napelemes rendszerek árát. Kiss Ernő úgy véli, hogy ez derékba törné a magyarországi napelem piacon tavaly tapasztalt növekedést is.
Az Európai Bizottság március 5-ei hatállyal rendelte el a kínai napelem modulok és cellák kötelező importregisztrációját. Az ügyben június 6-ára várható döntés, mely az USA-ban hozotthoz hasonló eredményhez vezethet, ahol ma már büntetővámmal sújtják az érintett termékeket. Ebben az esetben a vámot 90 napos visszamenőleges hatállyal vethetik ki. „Az európai piacon a napelemek ára már az uniós eljárás hírére emelkedni kezdett, egy 60 százalékos büntetővám kiszabása pedig átlagosan 30 százalékkal emelné meg a napelemes rendszerek árát” – mondta Kiss Ernő.
Az MNNSZ elnöke szerint mindez a magyarországi napelempiacon elindult csekélyke fellendülést is derékba törné. Pedig tavaly közel háromszorosára nőtt az idehaza beépített napelemes rendszerek teljesítménye, megközelítve a 12 MW-ot. Az MNNSZ csatlakozott a Megfizethető Napenergiáért Szövetséghez is, amely egy, az EU kereskedelmi biztosához szóló nyílt levélben kérte, hogy tartózkodjanak a büntetővámoktól.
„Nehezen kérdőjelezhető meg, hogy a tisztességtelen dömpingárak és tiltott állami támogatások használatát az EU kivizsgálja, ám aggályos és piaci zavarokat okoz már most, hogy az esetleges büntetővámokat visszamenőleges hatállyal is kivethetik” – fejtette ki Szolnoki Ádám. A MANAP Iparági Egyesület elnöke szerint viszont a vámok bevezetése esetén csekély az esélye a hosszú távú drasztikus piaci hatásoknak, hiszen ebben az esetben az érintett kínai gyártók országukon kívülre telepítik gyártásuk egy részét.
Az átmeneti időszakban pedig a nem kínai gyártók 20-25 százalékkal drágább termékei tölthetik ki a piaci űrt, így nem valószínű, hogy a rendszerárak 10-12 százaléknál jelentősebb mértékben emelkedhetnek. A várható hatásokról vita van a szakmán belül. A Prognos-al ellentétes vélemények szerint az Egyesült Államokban a büntetővámok kivetését követően csökkent a kínai gyártók részesedése, mégis jelentősen nőtt a telepítések száma és nem tapasztaltak áremelkedést a piacon.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 27. 07:20, péntek | Külföld
27-ből 26 tagállam támogatja Ukrajna uniós tagságát
Huszonhat európai uniós tagország állam-, illetve kormányfője szerint az Európai Bizottságnak fel kellene gyorsítania Ukrajna uniós csatlakozási folyamatát
2025. Június 26. 07:27, csütörtök | Külföld
Rekordmennyiségű esőzések és árvizek sújtják Délnyugat-Kínát, több tízezer embert evakuáltak
Hétfő óta többévtizedes rekordot megdöntő áradások sújtják Délnyugat-Kína egyes térségeit, számos településről már több mint 80 ezer embert evakuáltak a hatóságok - jelentette a kínai állami média.
2025. Június 26. 07:23, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: a NATO-tagországok öt százalékra növelik a védelmi kiadásaikat
2025. Június 25. 07:14, szerda | Külföld
Izrael tartózkodott a további iráni válaszcsapásoktól Trump kérésére
Izrael tartózkodott a további iráni támadásoktól Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök beszélgetése nyomán kedden - jelentette a miniszterelnöki hivatal.