Hírek
2011. Augusztus 26. 07:17, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
Nem egyszerű a dinnyetermelők sorsa
Miközben más országokban virágzik az ágazat, Magyarországon egyre kevésbé éri meg dinnyét termeszteni.
Ennek oka a termelőknek nyújtott állami támogatások mértékében rejlik – írja a Magyar Nemzet. Mindez igaz azokra az uniós országokra is, ahol központilag megszabott a jogalap és a támogatás mértéke, ám a kormányok ezt kiegészítik. Persze titokban és burkoltan.
A nagyobb dinnyetermelő országok mezőgazdasági támogatási gyakorlata eltér az uniós szabályozástól, emiatt az ottani termelők versenyelőnyt élveznek a magyarokkal szemben – mondta Pócs János. Erről a világ egyik legnagyobb vetőmag-forgalmazó cégének termékmenedzsereitől értesült a fideszes országgyűlési képviselő, akiktől azt kérdezte, hogy hol és milyen rejtett támogatást kapnak a termelők a kormányaiktól.
Görögországban egy hektár dinnye termelési költsége körülbelül annyi, mint nálunk, nagyjából másfél millió forint. Ellentétben velünk, ha egy görög termelő igazoltan exportra termel, akkor minden költsége után visszakapja az általános forgalmi adót. Fontos az is, hogy az állam kötelező minőségvizsgálatnak veti alá az exportra szánt árut, és ha annak a minősége nem éri el a kifogástalan szintet, akkor nem engedik ki a terméket az országból. Spanyolország a termelői csoportokat adókedvezménnyel támogatja. Emellett beruházásaikhoz szintén támogatást nyújt, ami csökkenti a termelők költségeit. Fontos eleme a rendszernek, hogy az állam megszabja a belső piacon meghatározott legalacsonyabb árat, illetve szabályozza a termelést. Ha szükséges, akár meg is semmisítheti a túltermelt mennyiséget – írja a csütörtöki Magyar Nemzet, melyből további információkat is megtudhat. (da)
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 13. 15:00, szerda | Belföld
A független benzinkutasok üzemanyagellátási nehézségektől tartanak, a Mol stabil üzemanyagellátást ígér
2026. Május 13. 12:00, szerda | Belföld
Magyar Péter: Ópusztaszeren lesz szerdán az első kormányülés
Kedd éjfélkor hivatalba lép a Tisza-kormány; szerdán 15 órától Ópusztaszeren tartják az első kormányülést - közölte Magyar Péter miniszterelnök kedd este a Facebook-oldalán.
2026. Május 13. 09:00, szerda | Belföld
Orbán Balázs: egy demokráciában le lehet szavazni az igazságot is, ettől függetlenül az még igazság
Egy demokráciában le lehet szavazni az igazságot is, ettől függetlenül az még igazság - értékelte a korábbi kormánypártok választási vereségét Orbán Balázs volt kampányfőnök szerdán a Patriótának adott interjújában.
