Hírek
2012. Május 10. 14:11, csütörtök |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
Minimamutok nyomaira bukkantak Krétán
Az eddig ismert legkisebb mamutok éltek évmilliókkal ezelőtt Krétán, a leletről a Proceedings B of the Royal Society című folyóiratban jelent meg tanulmány.
A fosszíliákat több mint egy évszázada tárták fel Krétán, a vizsgált fogat pedig 1904-ben találta meg Dorothea Bate őslénykutató – olvasható a BBC hírei között.
Kezdetben a leletek alapján úgy gondolták, hogy az egyenes agyarú elefánt (Palaeoloxodon antiquus) törpeformájáról van szó, amelyet az összes törpeelefánt ősének tartanak.
A más ősi elefánt- és mamutfajok fogaival való összevetés során Victoria Herridge és Adrian Lister, a londoni Természettudományi Múzeum paleontológusai arra a következtetésre jutottak, hogy az állat az utóbbiakkal állhatott közelebbi rokonságban. A mamutok 3,5 millió évvel ezelőtt érkezhettek Krétára, a faj a Mamuthus creticus nevet kapta.
A mamut marmagassága alig haladta meg az egy métert, súlya pedig 310 kilogramm lehetett.
„A szigeti törpeség extrém esetével állunk szemben”– emelte ki Victoria Herridge. Hozzátette: a szigeti törpeség jól ismert evolúciós jelenség, amelyet a táplálék szűkössége, vagy a ragadozók hiánya válthat ki. „Krétán az ismert legkisebb mamutok éltek” – vélekedett Victoria Herridge.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 07. 13:00, kedd | Belföld
Rogán szerint ilyen válságos időkben nem szabad kormányt váltani
Nem szabad kockáztatni, és nem szabad egy ilyen válsághelyzetben rábízni az országot olyanokra, akik veszélyes döntéseket tudnak hozni - hangsúlyozta a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter vasárnap a Hír TV-n.
2026. Április 07. 13:00, kedd | Belföld
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: a Magyar Honvédség képes és készen áll, hogy megvédje a gázvezetéket
A Magyar Honvédség képes és készen áll arra, hogy megvédje a gázvezetéket - írta a honvédelmi miniszter húsvéthétfőn közösségi oldalán, a vasárnapi Török Áramlat elleni szabotázsakcióra reagálva.
2026. Április 07. 10:00, kedd | Belföld
MÁV: április 7-étől Budapest-Kelenföld és Ferencváros között csak egy vágányon közlekedhetnek a vonatok
2026. Április 07. 09:00, kedd | Belföld
Forgalomkorlátozások lesznek Budapesten az amerikai alelnök látogatása idején
Az amerikai alelnök látogatása miatt április 6. és 8. között megváltozik a forgalmi rend Budapesten.
