Hírek
2026. Április 06. 16:00, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Magyar fejlesztés javíthatja az állatjólétet és a hatékonyságot a tejtermelő gazdaságokban
Magyar fejlesztésű, mesterséges intelligenciával támogatott szolgáltatás javíthatja az állatjólétet és a működtetés hatékonyságát a tejtermelő gazdaságokban – közölte az MTI-vel az Adutrade Farm Kft.
A fejlesztés a telepek kamerafelvételei alapján, az állomány mozgását ellenőrizve dolgozik - ismerteti a projekt megvalósításáért felelős cég. A pályázat honlapján közzétett leírás szerint a rendszer alapja a gépi látáson alapuló járásminta-elemzés, amely segít kiszűrni a sántaságot, beleértve a korai figyelmeztető jeleket is. A diagnózis pontossága érdekében a mozgáskép mellett fizikai elváltozásokat is detektál, ezek alapján felismer különböző eredetű betegségeket.
Ez lehetővé teszi célzott kezelési stratégiák kidolgozását, amire az eddigi megoldásokkal nincs lehetőség - hangsúlyozza a kft. Piaci előnyt jelenthet a diagnosztikai alapokon nyugvó szaktanácsadási funkció is, a konkurens termékek ugyanis általában csak adatokat szolgáltatnak, cselekvési tervet nem. A gazdálkodók tehermentesítése a szakemberhiány közepette különösen jelentős segítség – tették hozzá.
A közleményben kifejtik: a tejelő tehenészetekben a sántaság az egyik legnagyobb veszteségforrás, az ilyen betegségben szenvedő tehén energia- és fehérjehiányos állapotba kerülve kevesebb tejet ad. A csökkenés mértéke 40 százalék is lehet, a sántaság előfordulási gyakorisága a magyarországi tehenészetekben elérheti a 70 százalékot – indokolták a projekt kidolgozását, amely 232,82 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást kapott a Széchenyi Terv Plusz programban.
A projekt megvalósításában a Cosinus-Gamma Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Kft. is részt vesz az Adutrade mellett – olvasható a közleményben.
A fejőház- és istállótechnológiával foglalkozó székesfehérvári cég beszámolója alapján 2023-ban 740,2 millió forint, 2024-ben 677,2 millió forint nettó árbevétellel zárt, nyeresége közben 13,5 millió forintról majdnem 20 millió forintra nőtt. Szolgáltatásai kiterjednek egyebek között a fejőgépek és tejhűtőgépek telepítésére, tehenészeti alapanyagok forgalmazására és trágyakezelésre - olvasható a cég honlapján.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 20. 15:00, hétfő | Belföld
A NIS jövőjéről tárgyalt a szerb energiaügyi miniszter a Mol vezetőjével
A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) értékesítéséről és jövőjéről tárgyalt Hernádi Zsolttal, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatójával Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter Belgrádban
2026. Április 20. 11:00, hétfő | Belföld
Választás 2026 - Három hét van a plakátok eltávolítására
Még valamivel több mint három hetük van az országgyűlési választáson induló jelölteknek és pártoknak arra, hogy eltávolítsák a kampány időszakában a közterületeken elhelyezett plakátjaikat.
2026. Április 20. 09:00, hétfő | Belföld
Lehűléssel indul a hét, visszatérnek a hajnali fagyok is
A hét elején egy hidegfront hoz lehűlést, a hőmérséklet csúcsértéke kedden és szerdán már csak 15 Celsius-fok körül alakul, és ismét lehetnek hajnalban fagyok.
2026. Április 20. 08:00, hétfő | Belföld
Magyar Péter az uniós pénzekről tárgyalt az Európai Bizottság vezetőivel
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, leendő miniszterelnök az utóbbi két napban magas szintű tárgyalásokat folytatott az Európai Bizottság vezetőivel Magyarországon - közölte a politikus az MTI-vel vasárnap.
