Hírek
2013. November 21. 05:44, csütörtök |
Helyi
Forrás: MTI
Kiállítás roma festők képeiből a FROKK-ban

Roma festők képeiből nyílt kiállítás szerdán a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központban (FROKK), ahol bemutatták Halper László Zenészlegendák című könyvének bővített és átdolgozott kiadását is.
A megnyitón az intézmény vezetője, Kathy Horváth Lajos elmondta: mintegy 2400 értékes, színvonalas képzőművészeti alkotást őriznek. A kamaratárlaton húsz mű kaphatott helyet, de a többit is folyamatosan be akarják mutatni. A központ fokozatosan országos hatókörűvé válik a megyei központok hálózatba kapcsolásával.
A tervek szerint tavasszal Brüsszelben széles körűen bemutatják a roma kultúra kincseit. "Nem szeretem a címkézést, hogy roma festő, roma muzsikus. A zenei teljesítmény, a műalkotások magukért beszélnek és véleményem szerint a magyar kultúra szerves részét adják" - hangsúlyozta a hegedűművész Kathy Horváth Lajos, Yehudi Menuhin egykori növendéke.
Kifejtette: Balázs Jánostól Péli Tamáson át Szentandrássy István festőművészig sokan hoztak dicsőséget az országnak. Felidézte azt is, hogy a "magyar Orfeusznak" nevezett Bihari János, az Ady barátságát élvező Dankó Pista vagy a 20. századi cimbalomművész, Rácz Aladár magas művészi rangja kétségbevonhatatlan - ezt az örökséget kell megmutatni itthon és a határokon kívül.
Halper László, a virtuóz gitáros, a Zenészlegendák című könyv szerzője az MTI-nek elmondta: először a Rádió C-ben vetette fel, hogy fel kellene tárni a fiatalok számára a neves cigány muzsikusok történetét. "Az én családomban is neves zenészek voltak, vannak. Mindig nagy érdeklődéssel hallgattam az idősebbek meséit azokról a felmenőkről, akiknek a neve már számomra is csak kevéssé csengett ismerősen, a nálam fiatalabbak pedig szinte semmit sem tudtak arról, ki volt például Banyák Kálmán, akit a New York-i Filharmonikusok szerződtettek koncertmesternek, vagy Sívó József hegedűművész és mások" - fejtette ki a gitáros.
Hozzátette: úgy gondolta, utánajár a legendáknak, hogy ne csupán életük, pályájuk történetét rögzítse, hanem a színes mesélési stílusukat is megmutassa. A műsorokból kerekedett ki az első kötet, amelyet egy CD is követett archív zenei részletekkel. A mostani kiadványt átdolgozta, mert bár kutatta a tényeket, de az emlékezet újabb és újabb aspektusokkal gazdagította a szöveget.
Az utolsó szó jogán című fejezet teljesen új, ebben az utóbbi években elhunyt muzsikusokról olvashatók kisebb-nagyobb történetek. Új a Zenészújságok című fejezet is; a Magyar Cigányzenészek Lapja 1908-ban indult és hónapról hónapra beszámolt érdekességekről, például arról, hogy a híres prímás, Rigó Jancsi, aki megszöktette Chimay hercegnét, élete miként alakult, de közölt a cigány muzsikát elemző cikket Pablo Casalstól is.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.
2025. Május 01. 22:27, csütörtök | Sport
Kronome Ákos: Egy teljesen gondmentes versenyt zártunk, és a dobogó is megvolt.
Élménybeszámoló Ákostól a pilótától, a Diósgyőr Rally után, amit a P12-es kategóriában meg is nyertek!
2025. Május 01. 08:47, csütörtök | Életmód
Fudzsimoto Szu: A Zene Háza az egyik legfontosabb projektem
Fudzsimoto Szu (Sou Fujimoto) világhírű japán építész az Oszakai Világkiállításon tartott előadást, amelyben kiemelte: a Magyar Zene Háza az egyik legfontosabb projektje.
2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld
Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.