Városlista
2025. május 1, csütörtök - Fülöp

Hírek

2013. Augusztus 20. 05:49, kedd | Helyi
Forrás: MTI

Gibraltár - Csúcsszinten konzultált az EU és Spanyolország

Gibraltár - Csúcsszinten konzultált az EU és Spanyolország

Telefonon beszélt a Gibraltár körül kialakult spanyol-brit vita miatt José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Mariano Rajoy spanyol kormányfővel.

A brüsszeli testület közlése szerint megegyeztek abban, hogy az lenne a legjobb, ha az Európai Bizottság a lehető leghamarabb tényfeltáró missziót küldene a helyszínre, és felmérné, összhangban van-e a Spanyolország és a brit területnek számító Gibraltár határán végzett ellenőrzés a személyek és áruk szabad mozgásának elvével.

Barroso a spanyol kormányfő számára is világossá tette: azt várja el, hogy a két ország, uniós tagságukkal összhangban, egymás között rendezze nézetkülönbségeit.

Pénteken David Cameron brit kormányfő telefonált Barrosónak, hogy felhívja a figyelmét: a Madrid által bevezetett szigorított határellenőrzés szerinte ellentétes a szabad mozgásra vonatkozó európai jogszabályokkal. Cameron ekkor kérte, hogy az EU küldjön megfigyelőket a gibraltári-spanyol határra bizonyítékok gyűjtése céljából. A brit kormányfő azt is kérte, hogy Brüsszel indítson vizsgálatot a közlekedésben jelentős fennakadásokat okozó gibraltári spanyol határellenőrzés ügyében. Nagy-Britannia korábban világossá tette, hogy azt fontolgatja, bírósághoz fordul az általa "politikailag motiváltnak és teljesen aránytalannak" nevezett szigorított határellenőrzés miatt.


A bizottság pénteken arra az álláspontra helyezkedett, hogy bár minden rendelkezésére álló eszközt felhasznál, hogy betartassa az uniós jogot, a vita rendezését a két érintett országtól várja.

A spanyol-gibraltári kapcsolatok azt követően váltak feszültté augusztus elején, hogy Gibraltár a spanyol határ közelében levő vizeken mesterséges sziget építésébe fogott, ami a spanyolok szerint korlátozza a halászatot. Madrid válaszul szigorította az ellenőrzést a gibraltári határátkelőn, ami jelentősen növelte az utazók várakozási idejét. A spanyol kormány emellett azt is kilátásba helyezte, hogy belépti díjat szed a határon átlépőktől, illetve lezárja légterét a Gibraltárra tartó repülőgépek előtt. Nagy-Britannia szerint Madridnak nincs joga ilyen jellegű korlátozáshoz.

Gibraltár 1713. óta tartozik brit fennhatóság alá a spanyol örökösödési háborút lezáró utrechti szerződés értelmében. A spanyol kormányok az utóbbi években rendszeresen megkérdőjelezték a szerződés érvényességét.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Május 01. 08:47, csütörtök | Életmód

Fudzsimoto Szu: A Zene Háza az egyik legfontosabb projektem

Fudzsimoto Szu (Sou Fujimoto) világhírű japán építész az Oszakai Világkiállításon tartott előadást, amelyben kiemelte: a Magyar Zene Háza az egyik legfontosabb projektje.

2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld

Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen

Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.

2025. Május 01. 08:39, csütörtök | Külföld

Közúti híd épül az orosz-észak-koreai határon

A Tumannaja folyón átívelő közúti híd építése kezdődött meg szerdán Oroszország és Észak-Korea határán.