Városlista
2025. július 4, péntek - Ulrik

Hírek

2014. Május 21. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Angolkisasszonyok - 400 éve a gyengék szolgálatában

Angolkisasszonyok - 400 éve a gyengék szolgálatában

A rendszerváltás után négy iskolát vettek vissza az angolkisasszonyok vagy hivatalos nevükön a Cogregatio Jesu szerzetesei. Alapítójuk, Ward Mária nyomán a tudást, a lelkiséget és a szolgálatot helyezik a nevelés középpontjába. Anyagi vagy emberi erőforrás szűkében ma két hazai intézmény – a budapesti és az egri- működik irányításuk alatt. A rend alapításáról, küzdelmes történetéről és jelenlegi helyzetéről Knáb Judit tartományfőnök mesélt a Rádió Orient hallgatóinak.

Esélyt adtak a nőknek

A yorkshire-i katolikus nemesi családból származó Ward Mária körül angol nemes kisasszonyokból szerveződött tanító közösség sokáig titokban végezhette csak apostoli tevékenységét, hisz önállóságuk szokatlan volt a XVII. századi társadalomban és egyházi szervezetben egyaránt. A alapító és nőtársai saját útjukat keresgélve a jezsuiták mintájára kezdtek a korban semmiféle képzésben nem részesülő lányokat tanítani. Haladó szellemiségüket jelzi, hogy a háztartási ismeretek és kézimunka mellett művészetekre, véleményük kifejezésére, latin nyelvre, természet- és társadalomtudományi ismeretekre tanították a helybéli, az Angliából és a német fejedelemségekből érkező hajadonokat.

Sikerességüket és azt, hogy a szokásrendtől függetlenül igény volt tevékenységükre, Európa-szerte terjedő iskoláik száma bizonyította a legjobban. 1627-ben Pázmány Péter hívására Pozsonyba látogat Ward Mária, ahol a következő évben Köln, Bécs és Bajorország után, iskolát indít. Egyházi jóváhagyás híján, a püspökök ármánykodása következtében 1631-ben pápai bulla tiltja meg tevékenységüket és az alapító börtönbe is kerül. Halála után követőinek 1703-ig kellett várni, hogy a jezsuita rend constitutióinak egy kis magvát alapul véve, ám alapítójuk kilétét titokban tartva, hivatalosan folytathassák oktató-nevelő tevékenységüket - mesélt a rend történetéről Knáb Judit.

Tűr, tilt, támogat - a rend magyarországi története

Magyarországon Mária Terézia hívására 1770-től működtettek iskolát az addigra főleg német nyelvterületen származásukról és családi állapotukról angolkisasszonyoknak elnevezett nővérek. Tevékenységüket II. József rendeletei sem akadályozták, hisz az az oktatás miatt hasznosnak minősült. Sőt, a kalapos király uralkodása idején jutottak máig központi rendházukhoz a Váci utcában, ahol iskolát is alapítottak, akkor még kizárólag lányok részére. Ezt sorra követte a többi internátus, először Egerben, majd Veszprémben, Kecskeméten és 1941-től Piliscsabán. Az oktatás színes palettáját képviselték elemi, polgári, kereskedelmi, sőt Magyarországon elsőként a tanítóképzés terén. Tantestületük zöme mindvégig jellemzően nővérekből állt.

A kommunista rendszer 1948-tól államosította iskoláikat, 1950-től pedig internálta a rend képviselőit – hazai túlélésüket csak egy fiatal novícia leleményességének köszönhették, aki félreeső egyházi ingatlanokban kialakított idős otthonokba menekítette a rend idős, beteg, otthontalanul maradt tagjait. Az aktív korúak a tanítástól száműzve az egészségügy területén, fizikai munkásként és sokan a gyökerekhez visszatérve, titkosan a hitet terjesztve, oktatva élték mindennapjaikat. A szerencsésebbek a Sankt pölteni iskolába, vagy a Magyarországról Argentínába emigráló magyar közösség által a tengerentúlon alapított iskolába kerültek.

A rendszerváltozás után 160-170 nővér állt készen a munka folytatására, így 1990-től sorra indult újra az oktatás Egerben, Kecskeméten, Piliscsabán és végül Budapesten.

Kevesebből, sokakért

A közelmúltról szólva, a tartományfőnök elmondta, közel húsz éves működtetés után, 2008-ban a szerzetesek és a tanulók számának csökkenése miatt a rend kecskeméti iskoláját átadta a piaristáknak, a piliscsabai iskolát pedig emberi és anyagi erőforrások híján a székesfehérvári egyházmegyének. Így a megmaradó egri és budapesti iskolák fejlesztésére koncentrálva, a tudás- lelkiség- szolgálat hármas alappillére mentén, egyre nagyobb érdeklődésre számot tartva közvetítik ma alapítójuk, Ward Mária örökségét. Az eredeti célhoz híven, a többi egyházi és állami intézménynél nagyobb hangsúlyt fektetnek napjainkban is a művészeti – zenei, képző- és színművészeti- , idegen nyelvi és természettudományos oktatásra.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld

Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá

Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni

2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld

Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon

Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.

2025. Július 03. 07:32, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot

A kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot, az új támogatást mindenki igénybe veheti, aki az első saját lakását vagy házát szeretné megvenni -

2025. Július 03. 07:31, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter: a határ a csillagos ég Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában

Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az amerikai-magyar kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait, Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést