Hírek
2013. Október 20. 05:03, vasárnap |
Helyi
Forrás: MTI
A romák állampolgári jogaiért tartottak felvonulást Budapesten
A romák emberi méltóságáért és állampolgári jogaiért tartottak felvonulást mintegy 800 ember részvételével szombat délután Budapesten.
Az Ide Tartozunk! roma közösségi hálózat által szervezett, Roma büszkeség napja elnevezésű rendezvény keretében tartott felvonulás a VIII. kerületi Mátyás térről indult. A felvonulás, a Roma March résztvevői érintették a II. János Pál pápa teret, majd rendőri felvezetéssel a Rákóczi úton a Blaha Lujza térre mentek.
A felvonulók közül többen cigány, magyar és uniós zászlót tartottak a kezükben. A tömeg többször a nemzetközi cigányság jelmondatát skandálta: "Opre Roma!" (Fel cigányok!) A felvonulást követően a felszólalók a roma összefogás szükségességét hangsúlyozták.

Setét Jenő, az Ide Tartozunk! roma közösségi hálózat aktivistája, a rendezvény főszervezője arról beszélt, hogy többi között azért szervezték meg a Roma büszkeség napját, mert az elmúlt években negatív közhangulat alakult ki a cigányokkal szemben, és ez - mint mondta - megbélyegezte a cigány embereket, és "kordonok közé szorította" őket. "Ez a negatív közvélekedés hazug és álnok" - jelentette ki Setét Jenő.
A tavaly augusztusi romaellenes devecseri tüntetés ügyében megszüntetett nyomozással kapcsolatban azt mondta: úgy tűnik, hogy az igazságszolgáltatásban nem egyenlőek az állampolgári jogok.
Setét Jenő hangsúlyozta: a romáknak együtt kell működniük, össze kell fogniuk. Össze kell fogniuk az emberi méltóságukért, de a szélsőjobb és "a politikai kizsákmányolásuk" ellen is - mondta. Szalay István (független), a Pest megyei Kakucs polgármestere arról beszélt, hogy változtatni kellene a többségi társadalomban megfigyelhető kirekesztő magatartáson. Azt mondta, az együttélésben a többségi társadalomnak van a legnagyobb felelőssége.

Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Mozgalom alapítója arról beszélt, hogy az elmúlt három évben, a jelenlegi kormányzás ideje alatt tovább romlott a magyarországi cigányság helyzete. Azt mondta, 25 évig elutasította az etnikai alapú politizálást, de mára új helyzet alakult ki. Magyarországon "faji és szociális alapon" a cigányságot "leválasztották a többségi nemzetről". Horváth Aladár bejelentette: mindezek miatt belép a Magyarországi Cigány Pártba.
A rendezvényhez később csatlakozott a Város Mindenkié Csoport szervezésében mintegy száz ember részvételével megtartott Üres lakások menete. Az idén harmadik alkalommal megtartott menet célja, hogy felhívja a figyelmet tömegesen üresen álló lakásokra, és arra, hogy a hajléktalanság megoldása nem a büntetés, hanem a lakásvesztés megelőzése és az érdemi lakáspolitika.
A Roma March néven tartott felvonuláson részt vett Varju László és Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció politikusa, valamint Juhász Péter, az Együtt-PM szövetség társelnöke.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi
Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik
Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.
2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi
Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására
A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést
2026. Február 02. 14:00, hétfő | Belföld
MTÜ-elnök: tavaly történelmet írt a magyar turizmus
2026. Február 02. 12:00, hétfő | Belföld
Választás 2026 - Mintegy 170 párt indulhat az áprilisi választáson
Mintegy 170 párt indulhat az április 12-ei országgyűlési képviselő-választáson az Országos Bírósági Hivatal (OBH) közlése szerint. Négy évvel ezelőtt 267 bejegyzett párt indulhatott.
